Xiaomi Mi 8 SE
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.88 inches · 1080×2244
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3120 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 8 SE is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.88 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3120 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 8 SE at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 73.1 x 7.5 mm (5.80 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.88 inches, 87.6 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 9.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3120 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Blue, Red, Gold |
| Price | About 288 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 8 SE released?
The Xiaomi Mi 8 SE was announced 2018, May.
What is the Xiaomi Mi 8 SE's display size?
The Xiaomi Mi 8 SE has a 5.88 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 8 SE have?
The Xiaomi Mi 8 SE is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 8 SE have?
The Xiaomi Mi 8 SE is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 8 SE have?
The Xiaomi Mi 8 SE features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 8 SE battery capacity?
The Xiaomi Mi 8 SE has a 3120 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 8 SE support 5G?
No, the Xiaomi Mi 8 SE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 8 SE run?
The Xiaomi Mi 8 SE runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 8 SE?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 8 SE at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.