| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 139.2 x 68.5 x 8.9 mm (5.48 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, f/1.8, 1/3", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Models | Black, White |
| Price | About 255 USD |