Xiaomi Redmi 2 Prime
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Redmi 2 Prime is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 2 Prime at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 5G | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67 x 9 mm (5.28 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop); MIUI 7.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W: 30% in 30 min (Quick Charge 1) |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Dark gray |
| Models | 1.00 W/kg (head) |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 2 Prime released?
The Xiaomi Redmi 2 Prime was announced 2015, August.
What is the Xiaomi Redmi 2 Prime's display size?
The Xiaomi Redmi 2 Prime has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 2 Prime have?
The Xiaomi Redmi 2 Prime comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 2 Prime have?
The Xiaomi Redmi 2 Prime is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 2 Prime have?
The Xiaomi Redmi 2 Prime features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Redmi 2 Prime battery capacity?
The Xiaomi Redmi 2 Prime has a 2200 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 2 Prime support 5G?
Yes, the Xiaomi Redmi 2 Prime supports 5G networks.
What operating system does the Xiaomi Redmi 2 Prime run?
The Xiaomi Redmi 2 Prime runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 2 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 2 Prime at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.