Xiaomi Redmi 8A
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 8A is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 8A at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.4 x 9.4 mm (6.16 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM Radio, built-in antenna |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Ocean Blue, Sunset Red |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 8A released?
The Xiaomi Redmi 8A was announced 2019, September.
What is the Xiaomi Redmi 8A's display size?
The Xiaomi Redmi 8A has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 8A have?
The Xiaomi Redmi 8A is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 8A have?
The Xiaomi Redmi 8A is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 8A have?
The Xiaomi Redmi 8A features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi 8A battery capacity?
The Xiaomi Redmi 8A has a 5000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 8A support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 8A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 8A run?
The Xiaomi Redmi 8A runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 8A?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 8A at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.