Xiaomi Mi CC9 Pro
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera108 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5260 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi CC9 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 5260 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi CC9 Pro at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 74.2 x 9.7 mm (6.21 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Fifth | 108 MP (8P lens - 256GB GB model), f/1.7, 25mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 5 MP (upscaled to 8MP), f/2.0, (telephoto), 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS, 5x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8", 1.0µm, Laser AF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera)";i:7 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (58% in 30 min., 100% in 65 min.) USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Green , Glacier White, Midnight Black |
| Models | M1910F4E |
| Price | About 448 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi CC9 Pro released?
The Xiaomi Mi CC9 Pro was announced 2019, November.
What is the Xiaomi Mi CC9 Pro's display size?
The Xiaomi Mi CC9 Pro has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi CC9 Pro have?
The Xiaomi Mi CC9 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi CC9 Pro have?
The Xiaomi Mi CC9 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi CC9 Pro have?
The Xiaomi Mi CC9 Pro features a 108 MP main camera. Specifications: 108 MP (8P lens - 256GB GB model).
What is the Xiaomi Mi CC9 Pro battery capacity?
The Xiaomi Mi CC9 Pro has a 5260 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi CC9 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Mi CC9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi CC9 Pro run?
The Xiaomi Mi CC9 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi CC9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi CC9 Pro at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN