| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density)Corning Gorilla Glass 3 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat); MIUI 9.2 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4/1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 8GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Charging |
Battery Removable Li-Po 3100 mAh / 3200 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | 2014712 |
| Price | About 22 USD |
Xiaomi Redmi Note 8 4G Smartphone Global Version 6.3 inch MIUI 10 Snapdragon 665 Octa Core 3GB RAM 32GB ROM 4 Rear Camera 4000mAh - Blue
$199.99