Xiaomi Mi Note 2
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera22.5 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4070 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Note 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 22.5 MP main camera, a 4070 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Note 2 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 77.3 x 7.6 mm (6.15 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); MIUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 22.5 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Models | 2015213 |
| Price | About 344 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Note 2 released?
The Xiaomi Mi Note 2 was announced 2016, October.
What is the Xiaomi Mi Note 2's display size?
The Xiaomi Mi Note 2 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Note 2 have?
The Xiaomi Mi Note 2 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Note 2 have?
The Xiaomi Mi Note 2 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Note 2 have?
The Xiaomi Mi Note 2 features a 22.5 MP main camera. Specifications: 22.5 MP.
What is the Xiaomi Mi Note 2 battery capacity?
The Xiaomi Mi Note 2 has a 4070 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Note 2 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Note 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Note 2 run?
The Xiaomi Mi Note 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Note 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Note 2 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN