Xiaomi Redmi K30
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.67 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi K30 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi K30 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W (100% in 68 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red, Purple |
| Models | M1912G7BE, M1912G7BC |
| Price | About $ 243.69"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi K30 released?
The Xiaomi Redmi K30 was announced 2019, December.
What is the Xiaomi Redmi K30's display size?
The Xiaomi Redmi K30 has a 6.67 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi K30 have?
The Xiaomi Redmi K30 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi K30 have?
The Xiaomi Redmi K30 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi K30 have?
The Xiaomi Redmi K30 features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Xiaomi Redmi K30 battery capacity?
The Xiaomi Redmi K30 has a 4500 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi K30 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi K30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi K30 run?
The Xiaomi Redmi K30 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi K30?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi K30 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN