Xiaomi Mi Pad 7.9
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Mi Pad 7.9 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 chipset, a 8 MP main camera, a 6700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Mi Pad 7.9 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 202 x 135.4 x 8.5 mm (7.95 x 5.33 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); MIUI 7 |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Green, Yellow, Pink, White, Gray |
| Price | About 265 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Pad 7.9 released?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 was announced 2014, March.
What is the Xiaomi Mi Pad 7.9's display size?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Pad 7.9 have?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Pad 7.9 have?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 is available with 16GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Pad 7.9 have?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Xiaomi Mi Pad 7.9 battery capacity?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 has a 6700 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Pad 7.9 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Pad 7.9 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Xiaomi Mi Pad 7.9 run?
The Xiaomi Mi Pad 7.9 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Pad 7.9?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Pad 7.9 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.