| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
| Dimensions | 145.5 x 71.9 x 9.1 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Li-Ion 2200 mAh battery |
| Colors | Gray |
| Models | N9137GO |
| Price | About 80 USD |