ZTE nubia Z20
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.42 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE nubia Z20 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.42 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE nubia Z20 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - EU/Asia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 75.3 x 9 mm (6.24 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.42 inches, 101.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Nubia UI 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4320@15fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@1920fps |
| Single | Uses main cameras |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No DTS HD sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Dual fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W USB Power Delivery 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Twilight Blue, Diamond Black |
| Models | NX627J |
| Price | About 518 USD"; |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Z20 released?
The ZTE nubia Z20 was announced 2019, August.
What is the ZTE nubia Z20's display size?
The ZTE nubia Z20 has a 6.42 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Z20 have?
The ZTE nubia Z20 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Z20 have?
The ZTE nubia Z20 is available with 128GB / 6GB / 8GB / 512GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Z20 have?
The ZTE nubia Z20 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the ZTE nubia Z20 battery capacity?
The ZTE nubia Z20 has a 4000 mAh battery.
Does the ZTE nubia Z20 support 5G?
No, the ZTE nubia Z20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Z20 run?
The ZTE nubia Z20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Z20?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Z20 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN