ZTE Axon 10 Pro
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Axon 10 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Axon 10 Pro at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 11mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Models | A10P3251, A10P3351 |
| Price | About 667 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Axon 10 Pro released?
The ZTE Axon 10 Pro was announced 2019, February.
What is the ZTE Axon 10 Pro's display size?
The ZTE Axon 10 Pro has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Axon 10 Pro have?
The ZTE Axon 10 Pro is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Axon 10 Pro have?
The ZTE Axon 10 Pro is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE Axon 10 Pro have?
The ZTE Axon 10 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the ZTE Axon 10 Pro battery capacity?
The ZTE Axon 10 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the ZTE Axon 10 Pro support 5G?
No, the ZTE Axon 10 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Axon 10 Pro run?
The ZTE Axon 10 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Axon 10 Pro?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Axon 10 Pro at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN