ZTE Blade A7
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 720×1560
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade A7 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.01 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade A7 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 72.8 x 7.9 mm (6.06 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 88.7 cm2 (~79.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Black/blue |
| Models | A7000 |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade A7 released?
The ZTE Blade A7 was announced 2019, May.
What is the ZTE Blade A7's display size?
The ZTE Blade A7 has a 6.01 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade A7 have?
The ZTE Blade A7 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade A7 have?
The ZTE Blade A7 is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade A7 have?
The ZTE Blade A7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE Blade A7 battery capacity?
The ZTE Blade A7 has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade A7 support 5G?
No, the ZTE Blade A7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade A7 run?
The ZTE Blade A7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade A7?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade A7 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.