| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
| Dimensions | 157 x 74.3 x 8.9 mm (6.18 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 176.6 g (6.24 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Dual |
16 MP, f/1.8, PDAF 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (20% in 15 min) Wireless charging |
| Colors | Urban Violet |
| Price | About 401 USD |