Allview Wi10N PRO
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera2 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Allview Wi10N PRO is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 2 MP main camera, and a 6000 mAh battery. AppsApk rates the Allview Wi10N PRO at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 258 x 173 x 10.3 mm (10.16 x 6.81 x 0.41 in) |
| Weight | 625.7 g (1.38 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Intel Atom Z3735F |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 239 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Wi10N PRO released?
The Allview Wi10N PRO was announced 2014, November.
What is the Allview Wi10N PRO's display size?
The Allview Wi10N PRO has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Wi10N PRO have?
The Allview Wi10N PRO comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview Wi10N PRO have?
The Allview Wi10N PRO is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Allview Wi10N PRO have?
The Allview Wi10N PRO features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview Wi10N PRO battery capacity?
The Allview Wi10N PRO has a 6000 mAh battery.
Does the Allview Wi10N PRO support 5G?
No, the Allview Wi10N PRO does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Allview Wi10N PRO run?
The Allview Wi10N PRO runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Allview Wi10N PRO?
AppsApk's editorial team rates the Allview Wi10N PRO at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.