Allview A10 Lite 2019
5.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.34 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview A10 Lite 2019 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.34 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview A10 Lite 2019 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 71.8 x 9.9 mm (5.73 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.34 inches, 73.6 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
● Questions about this phone
When was the Allview A10 Lite 2019 released?
The Allview A10 Lite 2019 was announced 2018, October.
What is the Allview A10 Lite 2019's display size?
The Allview A10 Lite 2019 has a 5.34 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Allview A10 Lite 2019 have?
The Allview A10 Lite 2019 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview A10 Lite 2019 have?
The Allview A10 Lite 2019 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview A10 Lite 2019 have?
The Allview A10 Lite 2019 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Allview A10 Lite 2019 battery capacity?
The Allview A10 Lite 2019 has a 2150 mAh battery.
Does the Allview A10 Lite 2019 support 5G?
No, the Allview A10 Lite 2019 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview A10 Lite 2019 run?
The Allview A10 Lite 2019 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Allview A10 Lite 2019?
AppsApk's editorial team rates the Allview A10 Lite 2019 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.