Allview P10 Life
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.34 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview P10 Life is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.34 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview P10 Life at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 149.4 x 71.9 x 9.4 mm (5.88 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 177.6 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.34 inches, 73.6 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
● Questions about this phone
When was the Allview P10 Life released?
The Allview P10 Life was announced 2019, January.
What is the Allview P10 Life's display size?
The Allview P10 Life has a 5.34 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Allview P10 Life have?
The Allview P10 Life comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview P10 Life have?
The Allview P10 Life is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Allview P10 Life have?
The Allview P10 Life features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Allview P10 Life battery capacity?
The Allview P10 Life has a 2500 mAh battery.
Does the Allview P10 Life support 5G?
No, the Allview P10 Life does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview P10 Life run?
The Allview P10 Life runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Allview P10 Life?
AppsApk's editorial team rates the Allview P10 Life at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.