| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116 x 51 x 24 mm (4.57 x 2.01 x 0.94 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 31.2 x 41.2 mm, 12.6 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Card slot | miniSD |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black |