Benefon Track
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2000Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 100 x 48 pixels
- Camera—
- Memory—
- Battery700 mAh
- OSNo
Sponsored
The Benefon Track is a smartphone announced 2000. A 700 mAh battery. AppsApk rates the Benefon Track at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 49 x 23 mm, 132 cc (5.08 x 1.93 x 0.91 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 100 x 48 pixels, 5 lines |
PLATFORM | |
| OS | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Benefon Track released?
The Benefon Track was announced 2000.
What is the Benefon Track battery capacity?
The Benefon Track has a 700 mAh battery.
Does the Benefon Track support 5G?
No, the Benefon Track does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Benefon Track run?
The Benefon Track runs No.
What is AppsApk's rating for the Benefon Track?
AppsApk's editorial team rates the Benefon Track at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.