Benefon Twin+
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2000Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 100 x 48 pixels
- CameraNo
- Memory—
- Battery650 mAh
- OS—
Sponsored
The Benefon Twin+ is a smartphone announced 2000. A 650 mAh battery. AppsApk rates the Benefon Twin+ at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 49 x 27 mm, 115 cc (4.41 x 1.93 x 1.06 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 100 x 48 pixels, 6 lines |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | 3 |
● Questions about this phone
When was the Benefon Twin+ released?
The Benefon Twin+ was announced 2000.
What is the Benefon Twin+ battery capacity?
The Benefon Twin+ has a 650 mAh battery.
Does the Benefon Twin+ support 5G?
No, the Benefon Twin+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Benefon Twin+?
AppsApk's editorial team rates the Benefon Twin+ at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.