Benefon TWIG Discovery Pro
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 176×220
- CameraNo
- Memory—
- Battery1350 mAh
- OS—
Sponsored
The Benefon TWIG Discovery Pro is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.0 inches display and a 1350 mAh battery. AppsApk rates the Benefon TWIG Discovery Pro at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 51 x 24 mm (4.57 x 2.01 x 0.94 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 10MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Benefon TWIG Discovery Pro released?
The Benefon TWIG Discovery Pro was announced 2007.
What is the Benefon TWIG Discovery Pro's display size?
The Benefon TWIG Discovery Pro has a 2.0 inches display with 176 x 220 pixels (~141 ppi density) resolution.
What is the Benefon TWIG Discovery Pro battery capacity?
The Benefon TWIG Discovery Pro has a 1350 mAh battery.
Does the Benefon TWIG Discovery Pro support 5G?
No, the Benefon TWIG Discovery Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Benefon TWIG Discovery Pro?
AppsApk's editorial team rates the Benefon TWIG Discovery Pro at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.