| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2017 |
| Status | Available. Released 2017 |
| Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Dual |
8 MP, AF 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Colors | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
| Price | About 77 USD |