Blackview S8
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3180 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Blackview S8 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3180 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Blackview S8 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 71.9 x 8.5 mm (6.06 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Dual | 13 MP, AF, f/2.0 VGA, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview S8 released?
The Blackview S8 was announced 2017, September.
What is the Blackview S8's display size?
The Blackview S8 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview S8 have?
The Blackview S8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Blackview S8 have?
The Blackview S8 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Blackview S8 have?
The Blackview S8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Blackview S8 battery capacity?
The Blackview S8 has a 3180 mAh battery.
Does the Blackview S8 support 5G?
No, the Blackview S8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Blackview S8 run?
The Blackview S8 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview S8?
AppsApk's editorial team rates the Blackview S8 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN