Blackview A7 Pro
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Blackview A7 Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Blackview A7 Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2017 |
| Status | Available. Released 2017 |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71 x 9.5 mm (5.63 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Chocolate Black, Cream White, Jelly Blue |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview A7 Pro released?
The Blackview A7 Pro was announced 2017.
What is the Blackview A7 Pro's display size?
The Blackview A7 Pro has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview A7 Pro have?
The Blackview A7 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Blackview A7 Pro have?
The Blackview A7 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Blackview A7 Pro have?
The Blackview A7 Pro features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Blackview A7 Pro battery capacity?
The Blackview A7 Pro has a 2800 mAh battery.
Does the Blackview A7 Pro support 5G?
No, the Blackview A7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Blackview A7 Pro run?
The Blackview A7 Pro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview A7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Blackview A7 Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN