Blackview A7
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Blackview A7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Blackview A7 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2017 |
| Status | Available. Released 2017 |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71 x 9.5 mm (5.63 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 5 MP, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Chocolate Black, Cream White, Jelly Blue |
| Price | About 66 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview A7 released?
The Blackview A7 was announced 2017.
What is the Blackview A7's display size?
The Blackview A7 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview A7 have?
The Blackview A7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Blackview A7 have?
The Blackview A7 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Blackview A7 have?
The Blackview A7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Blackview A7 battery capacity?
The Blackview A7 has a 2800 mAh battery.
Does the Blackview A7 support 5G?
No, the Blackview A7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Blackview A7 run?
The Blackview A7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview A7?
AppsApk's editorial team rates the Blackview A7 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.