| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109.9 x 50.5 x 21.1 mm (4.33 x 1.99 x 0.83 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| OS | = |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/256MB RAM |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Compass, thermometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 235 USD |