Casio G'zOne Commando
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB
- Battery1460 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Casio G'zOne Commando is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.6 inches display, up to 1GB storage, a 5 MP main camera, a 1460 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Casio G'zOne Commando at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 65.5 x 15.2 mm (5.08 x 2.58 x 0.60 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, thermometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 335 USD |
● Questions about this phone
When was the Casio G'zOne Commando released?
The Casio G'zOne Commando was announced 2011, April. Released 2011, April.
What is the Casio G'zOne Commando's display size?
The Casio G'zOne Commando has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Casio G'zOne Commando have?
The Casio G'zOne Commando is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Casio G'zOne Commando have?
The Casio G'zOne Commando features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Casio G'zOne Commando battery capacity?
The Casio G'zOne Commando has a 1460 mAh battery.
Does the Casio G'zOne Commando support 5G?
No, the Casio G'zOne Commando does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Casio G'zOne Commando run?
The Casio G'zOne Commando runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the Casio G'zOne Commando?
AppsApk's editorial team rates the Casio G'zOne Commando at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.