Casio G'zOne Ravine
2.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display2.2 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1140 mAh
- OS—
Sponsored
The Casio G'zOne Ravine is a smartphone announced 2010. Key specs include a 2.2 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1140 mAh battery. AppsApk rates the Casio G'zOne Ravine at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109.2 x 53.3 x 20.3 mm (4.30 x 2.10 x 0.80 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~25.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/192MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 2.5 mm audio jack |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass, thermometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Casio G'zOne Ravine released?
The Casio G'zOne Ravine was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the Casio G'zOne Ravine's display size?
The Casio G'zOne Ravine has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Casio G'zOne Ravine have?
The Casio G'zOne Ravine features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Casio G'zOne Ravine battery capacity?
The Casio G'zOne Ravine has a 1140 mAh battery.
Does the Casio G'zOne Ravine support 5G?
No, the Casio G'zOne Ravine does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What is AppsApk's rating for the Casio G'zOne Ravine?
AppsApk's editorial team rates the Casio G'zOne Ravine at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN