Casio G'zOne Brigade
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display2.9 inches · 400×240
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1440 mAh
- OS—
Sponsored
The Casio G'zOne Brigade is a smartphone announced 2010. Key specs include a 2.9 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1440 mAh battery. AppsApk rates the Casio G'zOne Brigade at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112.8 x 56.2 x 24.6 mm (4.44 x 2.21 x 0.97 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.9 inches, 23.9 cm2 (~37.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~161 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB (123MB user available), 192MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass, thermometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Casio G'zOne Brigade released?
The Casio G'zOne Brigade was announced 2010, February. Released 2011, March.
What is the Casio G'zOne Brigade's display size?
The Casio G'zOne Brigade has a 2.9 inches display with 400 x 240 pixels resolution.
What camera does the Casio G'zOne Brigade have?
The Casio G'zOne Brigade features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Casio G'zOne Brigade battery capacity?
The Casio G'zOne Brigade has a 1440 mAh battery.
Does the Casio G'zOne Brigade support 5G?
No, the Casio G'zOne Brigade does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What is AppsApk's rating for the Casio G'zOne Brigade?
AppsApk's editorial team rates the Casio G'zOne Brigade at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.