| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/100 Mbps |
| Announced | 2019, October |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November 18 |
| Dimensions | 158.1 x 76.6 x 9.7 mm (6.22 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~285 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Colors | Black |
| Price | About 559 USD |