Cat S32
6.6/ 10
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Cat S32 is a smartphone announced 2020. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Cat S32 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, February |
BODY | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection | DragonTrail Pro |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0, planned upgrade to Android 11.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About $332.83 |
● Questions about this phone
When was the Cat S32 released?
The Cat S32 was announced 2020, January.
What is the Cat S32's display size?
The Cat S32 has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Cat S32 have?
The Cat S32 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Cat S32 have?
The Cat S32 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Cat S32 have?
The Cat S32 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Cat S32 battery capacity?
The Cat S32 has a 4200 mAh battery.
Does the Cat S32 support 5G?
No, the Cat S32 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat S32 run?
The Cat S32 runs Android 10.0 (full: Android 10.0, planned upgrade to Android 11.0).
What is AppsApk's rating for the Cat S32?
AppsApk's editorial team rates the Cat S32 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.