Cat S31
3.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Cat S31 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Cat S31 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 74.4 x 12.6 mm (5.75 x 2.93 x 0.50 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 369 USD |
● Questions about this phone
When was the Cat S31 released?
The Cat S31 was announced 2017, September.
What is the Cat S31's display size?
The Cat S31 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Cat S31 have?
The Cat S31 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Cat S31 have?
The Cat S31 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Cat S31 have?
The Cat S31 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Cat S31 battery capacity?
The Cat S31 has a 4000 mAh battery.
Does the Cat S31 support 5G?
No, the Cat S31 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat S31 run?
The Cat S31 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Cat S31?
AppsApk's editorial team rates the Cat S31 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN