Cat S61
3.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Cat S61 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Cat S61 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - EU/ROW |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - EU/ROW |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - South Africa only Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, PDAF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, SBAS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 1007 USD |
● Questions about this phone
When was the Cat S61 released?
The Cat S61 was announced 2018, February.
What is the Cat S61's display size?
The Cat S61 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Cat S61 have?
The Cat S61 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Cat S61 have?
The Cat S61 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Cat S61 have?
The Cat S61 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Cat S61 battery capacity?
The Cat S61 has a 4500 mAh battery.
Does the Cat S61 support 5G?
No, the Cat S61 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat S61 run?
The Cat S61 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Cat S61?
AppsApk's editorial team rates the Cat S61 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN