| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
| Dimensions | 138 x 60 x 14 mm (5.43 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| CPU | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 123 USD |