Cat S41
3.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Cat S41 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Cat S41 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 75 x 12.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.51 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Pump Express 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | S41 |
| Price | About 503 USD |
● Questions about this phone
When was the Cat S41 released?
The Cat S41 was announced 2017, September.
What is the Cat S41's display size?
The Cat S41 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Cat S41 have?
The Cat S41 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Cat S41 have?
The Cat S41 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Cat S41 have?
The Cat S41 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Cat S41 battery capacity?
The Cat S41 has a 5000 mAh battery.
Does the Cat S41 support 5G?
No, the Cat S41 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat S41 run?
The Cat S41 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Cat S41?
AppsApk's editorial team rates the Cat S41 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN