| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - EU/ROW |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - EU/ROW |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, June |
| Dimensions | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| Build | Aluminum frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) - South Africa only Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single | 16 MP, PDAF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Features | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, SBAS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Colors | Black |
| Price | About 1007 USD |