Cat B35
2.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery2300 mAh
- OSKaiOS
Sponsored
The Cat B35 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 2.4 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 2 MP main camera, and a 2300 mAh battery. AppsApk rates the Cat B35 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 138 x 60 x 14 mm (5.43 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
PLATFORM | |
| OS | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| CPU | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 123 USD |
● Questions about this phone
When was the Cat B35 released?
The Cat B35 was announced 2018, September.
What is the Cat B35's display size?
The Cat B35 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Cat B35 have?
The Cat B35 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Cat B35 have?
The Cat B35 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Cat B35 battery capacity?
The Cat B35 has a 2300 mAh battery.
Does the Cat B35 support 5G?
No, the Cat B35 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat B35 run?
The Cat B35 runs KaiOS.
What is AppsApk's rating for the Cat B35?
AppsApk's editorial team rates the Cat B35 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN