| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.9 mm (5.37 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Black, Red, Yellow |