Celkon Millennia Xplore
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Celkon Millennia Xplore is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Celkon Millennia Xplore at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 145.7 x 73.8 x 7.9 mm (5.74 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White |
● Questions about this phone
When was the Celkon Millennia Xplore released?
The Celkon Millennia Xplore was announced 2015, July.
What is the Celkon Millennia Xplore's display size?
The Celkon Millennia Xplore has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Celkon Millennia Xplore have?
The Celkon Millennia Xplore comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Celkon Millennia Xplore have?
The Celkon Millennia Xplore is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Celkon Millennia Xplore have?
The Celkon Millennia Xplore features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Celkon Millennia Xplore battery capacity?
The Celkon Millennia Xplore has a 2000 mAh battery.
Does the Celkon Millennia Xplore support 5G?
No, the Celkon Millennia Xplore does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon Millennia Xplore run?
The Celkon Millennia Xplore runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Celkon Millennia Xplore?
AppsApk's editorial team rates the Celkon Millennia Xplore at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.