Celkon Q3K Power
4.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory8 GB
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Celkon Q3K Power is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Celkon Q3K Power at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 125.8 x 65 x 9.8 mm (4.95 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum 7731G |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black, gold |
● Questions about this phone
When was the Celkon Q3K Power released?
The Celkon Q3K Power was announced 2015, July.
What is the Celkon Q3K Power's display size?
The Celkon Q3K Power has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Celkon Q3K Power have?
The Celkon Q3K Power is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Celkon Q3K Power have?
The Celkon Q3K Power features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Celkon Q3K Power battery capacity?
The Celkon Q3K Power has a 3000 mAh battery.
Does the Celkon Q3K Power support 5G?
No, the Celkon Q3K Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon Q3K Power run?
The Celkon Q3K Power runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Celkon Q3K Power?
AppsApk's editorial team rates the Celkon Q3K Power at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.