Celkon Millennia Everest
5.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Celkon Millennia Everest is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Celkon Millennia Everest at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 78 x 9.1 mm (6.18 x 3.07 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 3.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
● Questions about this phone
When was the Celkon Millennia Everest released?
The Celkon Millennia Everest was announced 2015, August.
What is the Celkon Millennia Everest's display size?
The Celkon Millennia Everest has a 5.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Celkon Millennia Everest have?
The Celkon Millennia Everest comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Celkon Millennia Everest have?
The Celkon Millennia Everest is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Celkon Millennia Everest have?
The Celkon Millennia Everest features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Celkon Millennia Everest battery capacity?
The Celkon Millennia Everest has a 2500 mAh battery.
Does the Celkon Millennia Everest support 5G?
No, the Celkon Millennia Everest does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon Millennia Everest run?
The Celkon Millennia Everest runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Celkon Millennia Everest?
AppsApk's editorial team rates the Celkon Millennia Everest at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.