| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Spreadtrum SC9850K |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-820MP1 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Dual |
8 MP, f/2.0, PDAF VGA, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Gold |
| Price | About 99 USD |