Coolpad Legacy
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.36 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Coolpad Legacy is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.36 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Coolpad Legacy at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 165.9 x 80.5 x 8.4 mm (6.53 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~380 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, AF 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About $ 80.00"; |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Legacy released?
The Coolpad Legacy was announced 2019, May.
What is the Coolpad Legacy's display size?
The Coolpad Legacy has a 6.36 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Legacy have?
The Coolpad Legacy comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Legacy have?
The Coolpad Legacy is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Legacy have?
The Coolpad Legacy features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Coolpad Legacy battery capacity?
The Coolpad Legacy has a 4000 mAh battery.
Does the Coolpad Legacy support 5G?
No, the Coolpad Legacy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Legacy run?
The Coolpad Legacy runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Legacy?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Legacy at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN