Coolpad Defiant
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2450 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Coolpad Defiant is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2450 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Coolpad Defiant at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 71.4 x 10.2 mm (5.69 x 2.81 x 0.40 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Storm gray |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Defiant released?
The Coolpad Defiant was announced 2017, June.
What is the Coolpad Defiant's display size?
The Coolpad Defiant has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Defiant have?
The Coolpad Defiant comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Defiant have?
The Coolpad Defiant is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Defiant have?
The Coolpad Defiant features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Coolpad Defiant battery capacity?
The Coolpad Defiant has a 2450 mAh battery.
Does the Coolpad Defiant support 5G?
No, the Coolpad Defiant does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Defiant run?
The Coolpad Defiant runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Defiant?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Defiant at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN