| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2010, December. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 121 x 64 x 12.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 436 USD |