Dell Venue 10 7000
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Dell Venue 10 7000 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Dell Venue 10 7000 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 243.4 x 195.4 x 6.2 mm (9.58 x 7.69 x 0.24 in) |
| Weight | 597 g (1.32 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~288 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 508 USD |
● Questions about this phone
When was the Dell Venue 10 7000 released?
The Dell Venue 10 7000 was announced 2015, April.
What is the Dell Venue 10 7000's display size?
The Dell Venue 10 7000 has a 10.5 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Dell Venue 10 7000 have?
The Dell Venue 10 7000 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Dell Venue 10 7000 have?
The Dell Venue 10 7000 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Dell Venue 10 7000 have?
The Dell Venue 10 7000 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Dell Venue 10 7000 battery capacity?
The Dell Venue 10 7000 has a 7000 mAh battery.
Does the Dell Venue 10 7000 support 5G?
No, the Dell Venue 10 7000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Dell Venue 10 7000 run?
The Dell Venue 10 7000 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Dell Venue 10 7000?
AppsApk's editorial team rates the Dell Venue 10 7000 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN