Dell Smoke
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced Not officially announced yetCancelled
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1170 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The Dell Smoke is a smartphone announced Not officially announced yet. Key specs include a 2.8 inches display, a 800 MHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1170 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the Dell Smoke at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
4.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 59.8 x 10.5 mm (4.72 x 2.35 x 0.41 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~33.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1170 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Dell Smoke released?
The Dell Smoke was announced Not officially announced yet.
What is the Dell Smoke's display size?
The Dell Smoke has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Dell Smoke have?
The Dell Smoke features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Dell Smoke battery capacity?
The Dell Smoke has a 1170 mAh battery.
Does the Dell Smoke support 5G?
No, the Dell Smoke does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Dell Smoke run?
The Dell Smoke runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the Dell Smoke?
AppsApk's editorial team rates the Dell Smoke at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.