Dell XCD35
5.3/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1250 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The Dell XCD35 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.5 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1250 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the Dell XCD35 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, November. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 114 x 56 x 12.2 mm (4.49 x 2.20 x 0.48 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 313 USD |
● Questions about this phone
When was the Dell XCD35 released?
The Dell XCD35 was announced 2010, November. Released 2010, December.
What is the Dell XCD35's display size?
The Dell XCD35 has a 3.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the Dell XCD35 have?
The Dell XCD35 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Dell XCD35 battery capacity?
The Dell XCD35 has a 1250 mAh battery.
Does the Dell XCD35 support 5G?
No, the Dell XCD35 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Dell XCD35 run?
The Dell XCD35 runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the Dell XCD35?
AppsApk's editorial team rates the Dell XCD35 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.