| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 120 x 59.8 x 10.5 mm (4.72 x 2.35 x 0.41 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~33.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD |
| Single |
5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1170 mAh battery |
| Colors | Black |