Dell Venue
5.0/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.1 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The Dell Venue is a smartphone announced 2010. Key specs include a 4.1 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the Dell Venue at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, December. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 121 x 64 x 12.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 436 USD |
● Questions about this phone
When was the Dell Venue released?
The Dell Venue was announced 2010, December. Released 2010, December.
What is the Dell Venue's display size?
The Dell Venue has a 4.1 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Dell Venue have?
The Dell Venue is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Dell Venue have?
The Dell Venue features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Dell Venue battery capacity?
The Dell Venue has a 1400 mAh battery.
Does the Dell Venue support 5G?
No, the Dell Venue does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Dell Venue run?
The Dell Venue runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the Dell Venue?
AppsApk's editorial team rates the Dell Venue at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.